KATALOG ZASOBÓW
Do zapoznania się z zasobami Geoportalu służy „Katalog Zasobów”, będący zbiorem wszystkich dostępnych publicznie aplikacji mapowych, danych przestrzennych i tabelarycznych, paneli analitycznych oraz ankiet. Aplikacja ta umożliwia przeglądanie, filtrowanie i wyszukiwanie zasobów.
Na górze strony widnieje pasek wyszukiwarki, która umożliwia znalezienie danego zasobu. Obok wyszukiwarki są przyciski zmiany wielkości kafelków wyświetlanych zasobów oraz sortowanie. Zasoby posortować można po ich nazwie, datach utworzenia bądź modyfikacji oraz względem popularności. Domyślnie w systemie wyświetlane są mapy w kolejności od daty ostatniej edycji.
W górnym panelu możliwa jest zmiana filtrowania zasobów z „Map” na „Wszystkie” bądź też na „Dane”, „Analizy” lub „Ankiety”.
Zasoby zostały przypisane do grup tematycznych: Dotacje i dofinansowania wojewódzkie, Gminy i powiaty, Infrastruktura i transport, Kultura i dziedzictwo, Rolnictwo, Rozwój regionalny, Turystyka, Zdrowie.
Ponadto wyróżniono dodatkowo trzy zakładki z zasobami z zakresu Geodezji rolnej, WODGiK oraz Mapy Małopolski. Mapy Małopolski to zbiór aplikacji mapowych, analiz, ankiet i danych przestrzennych województwa. W sekcji Geodezji rolnej znajdują się analizy związane z danymi geodezji rolnej (zmiany w strukturze agrarnej, bonitacja gleb, koordynacja prac urządzeniowo-rolnych oraz scalenia gruntów). WODGiK prezentuje aplikacje mapowe z podglądem oraz opcją pobrania Bazy Danych Obiektów Topograficznych BDOT10k, mapy sozologiczne, hydrograficzne, glebowo-rolnicze oraz skany map topograficznych, a także skorowidze map.
Mapy, Analizy oraz Ankiety to aplikacje otwierane w oknie przeglądarki. Zasób „Dane” to przygotowane do pobrania warstwy przestrzenne w formacie geojson.
Przykładowe aplikacje:
- Mapa: Przeglądowa Mapa Małopolski
- Panel analityczny: Analiza struktury użytków i klas bonitacyjnych
- Ankieta: Przykład
- Dane do pobrania: Instytucje kultury – dane
PRZEGLĄDANIE APLIKACJI MAPOWYCH
Geoportal Mapy Małopolski ma w swoim zbiorze kilkadziesiąt interaktywnych map prezentujących bogate zasoby informacji przestrzennych województwa.
Wszystkie mapy tematyczne są szczegółowo opisane w zakładce „MAPY” pod przyciskiem „czytaj więcej”.
Aplikacje mapowe umożliwiają nie tylko swobodne przeglądanie zawartości poszczególnych map, ale również korzystanie z wielu przydatnych narzędzi. Na każdej mapie umieszczony jest zestaw ikon z pomocnymi funkcjami.
Oto przegląd ważniejszych narzędzi:
„Identyfikacja” – po kliknięciu na mapę otwiera się okno z informacjami o danym obiekcie
„Legenda” – objaśnienie do danych tematycznych wyświetlanych w danym momencie na mapie. Zawartość legendy zmienia się dynamicznie w zależności od włączania i wyłączania widoków poszczególnych warstw.
„Warstwy” – włączanie i wyłączanie widoczności poszczególnych elementów mapy. Strzałki z lewej strony rozwijają ewentualne podgrupy danej warstwy. Z kolei ikonka po prawej stronie umożliwia zmianę przezroczystości danej warstwy oraz przybliżenie widoku mapy do jej zasięgu.
„Wyszukiwarka” – wyszukiwanie obiektów na mapie. Narzędzie wyszukuje adresy, działki, miejscowości, jednostki administracyjne oraz informacje z baz danych podpiętych do danej mapy.
„Domyślny widok” – kliknięcie na ten przycisk ustawia domyślny zasięg przestrzenny mapy
„Mapy podkładowe” – zmiana aktualnie wyświetlanej mapy podkładowej.
„Opis aplikacji” – szczegółowe informacje o danej aplikacji mapowej wraz z wykazem i datami aktualizacji
„Regulamin” – regulamin korzystania z Geoportalu Mapy Małopolski
Kolejne narzędzia:
„Inne aplikacje mapowe” – możliwość przejścia na inne aplikacje mapowe Geoportalu
„Dodawanie usług” – do widoku mapy dodać można kolejne usługi mapowe, zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne. Pozwala to na uzupełnianie wyświetlanej mapy o kolejne dane przestrzenne. Narzędzie składa się z dwóch zakładek: w „Katalogu” wybrać można usługi udostępniane w ramach Geoportalu Mapy Małopolski, a w „Usłudze zewnętrznej” dodawane są adresy usług zewnętrznych typu MapServer/WMS/WMTS/VectorTile.
„Filtrowanie” – filtrowanie danych na mapie
„Pomiary” – mierzenie długości, powierzchni oraz pozyskiwanie współrzędnych punktu (ta druga opcja dostępna jest w wielu układach współrzędnych)
„Drukuj” – przycisk otwiera edytor wydruków.
Widok podstawowy oferuje szybki wydruk do pliku pdf w rozmiarze A4. Parametry te można zmienić w oknie zakładki „Drukuj” wyświetlającej się po prawej stronie.
Komponowanie wydruku możliwe jest przy wykorzystaniu tzw. kontenerów zawierających pojedynczy element treści (np. mapa, legenda, pole tekstowe, obrazek) dostępnych w zakładce „Typu prezentacji”
Zawartość wydruku podzielona jest na dwie warstwy: podstawową i dodatkową. Elementy znajdujące się w jednej warstwie wydruku nie mogą być na siebie nakładane – zatem w celu np. naniesienia legendy na obszar mapy należy umieścić okienko legendy w warstwie dodatkowej (należy w górnym panelu przejść z warstwy „podstawowej” na „dodatkową”:
Szczegółowy opis komponowania wydruku znajduje się w instrukcji „Studio aplikacji mapowej” w rozdziale 5. Edytor wydruków.
„Profil” – rysowanie profilu wysokościowego. Po kliknięciu ikonki „Profil” należy wybrać w oknie opcję rysowania linią. Narzędzie umożliwia zmianę źródła danych dla tworzonego profilu wysokościowego z Numerycznego Modelu Terenu o rozdzielczości 1 m na 100 m (w zakładce „Ustawienia”). W zakładce „Import/Eksport” użytkownik wczytuje gotową linię do wytyczenia profilu, pobiera linię ze szkicownika lub eksportuje utworzony profil do formatu wektorowego lub rastrowego.
„Selekcja” – służy do zaznaczania obiektów na mapie oraz ich eksportu do pliku. Użytkownik w górnym okienku wybiera warstwę z listy, a następnie zaznacza obiekty przestrzennie punktem, linią lub zasięgiem. Możliwe jest też skorzystanie z selekcji atrybutowej. Należy w tym celu przejść z zakładki „Narzędzia” na zakładkę „Atrybuty”, a następnie dodać warunek – wybrać nazwę pola, odpowiedni operator logiczny, podać żądane wartości i zatwierdzić operację przyciskiem „Zastosuj”.
„Dodawanie obiektów” – dodawanie kolejnych obiektów do danej warstwy. Funkcja dostępna dla użytkowników posiadających stosowne uprawnienia.
„Tabela” – przycisk otwiera tabelę atrybutów do podpiętych warstw przestrzennych. W górnym panelu tabeli widnieje rozwijalna lista warstw, pasek wyszukiwarki obiektów, informacja o liczbie rekordów w tabeli oraz pod przyciskiem z prawej strony – możliwość eksportu tabeli do xlsx/csv oraz przybliżania do obiektu.
„Szkicowanie” – narzędzie umożliwia nanoszenie odręcznych szkiców na obszar mapy w postaci punktów, linii i obszarów (zakładka „Rysowanie”). Narysowane obiekty można wyeksportować do plików danych przestrzennych w kilku formatach (zakładka „Import/Eksport”). W tej samej zakładce dostępna jest opcja importu do szkicu swoich danych.
Narzędzie szkicownika może służyć również do wprowadzania pojedynczych punktów na podstawie współrzędnych w wielu różnych dostępnych układach (zakładka „Współrzędne”).
Sposób wyświetlania obiektów wprowadzanych w szkicowniku można dowolnie konfigurować (kolor, wielkość ikon lub szerokość linii) w zakładce „Styl”, a także dodawać im etykiety (w zakładce „Etykieta). Ponadto do obiektów wprowadzać można informacje do tabeli atrybutów w zakładce „Atrybuty”. Aby wprowadzać opisane modyfikacje należy przy danym obiekcie kliknąć ikonkę koła zębatego.
„Konfiguracja ustawień współrzędnych ” – funkcja pozwala na wybranie sposobu wyświetlania współrzędnych. Użytkownik może zmienić rodzaj odwzorowania na dowolny z listy, przykładowo na układ 1992. W aplikacjach mapowych domyślnie ustawione są współrzędne geograficzne w układzie WGS84 w stopniach, minutach i sekundach (z opcją zmiany wyświetlania na typ dziesiętny).
„Ręczne wpisanie skali” – w prawym dolnym rogu aplikacji mapowych widnieje skala liczbowa i liniowa. Skala ta zmienia się dynamicznie przy przechodzeniu na kolejne poziomy szczegółowości mapy (scrollem myszy albo przyciskami „+” i „–”). Kliknięcie na ikonkę ołówka wywołuje okno, w którym można wybrać z listy żądany poziom skalowy lub też wpisać skalę na klawiaturze).
Szczegółowe instrukcje do pobrania: