Podstrefy krakowskiej specjalnej strefy ekonomicznej Krakowski Park Technologiczny

Kompozycja mapowa prezentuje podstrefy krakowskiej specjalnej strefy ekonomicznej Krakowski Park Technologiczny w województwie małopolskim.

SPECJALNA STREFA EKONOMICZNA

Specjalne strefy ekonomiczne (SSE) to obszary, na których inwestorzy mogą prowadzić działalność gospodarczą na podstawie zezwolenia na działalność w strefie dającego prawo skorzystania z pomocy publicznej w postaci zwolnienia z podatku dochodowego. Specjalne strefy ekonomiczne działać będą do 2026 r., a obecnie nie wydaje się już nowych zezwoleń. Pomoc publiczna w formie zwolnień podatkowych dla firm planujących inwestycje (budowę nowego zakładu, rozbudowę istniejącego, zwiększenie zdolności produkcyjnych istniejącego zakładu, dywersyfikację produkcji albo zakup zakładu, który upadłby, gdyby jego nabycie nie nastąpiło) możliwa jest w ramach Polskiej Strefy Inwestycji – szczegółowych informacji udziela: Krakowski Park Technologiczny https://www.kpt.krakow.pl/kontakt/

Obecnie krakowska SSE ma powierzchnię 1 016 ha i składa się z 39 podstref, położonych na terenie 38 gmin. Są to miasta: Andrychów, Bochnia, Bukowno, Chełmek, Chrzanów, Dąbrowa Tarnowska, Dobczyce, Kraków, Limanowa, Niepołomice, Nowe Brzesko, Nowy Sącz, Nowy Targ, Oświęcim, Skawina, Słomniki, Stary Sącz, Sucha Beskidzka, Tarnów, Trzebinia, Tuchów, Wolbrom, Zakliczyn i Zator oraz gminy: Babice, Bobowa, Bochnia, Chełmiec, Czorsztyn, Drwinia, Gdów, Klucze, Szczurowa i Zabierzów (w województwie małopolskim) oraz 4 miasta poza województwem małopolskim: Boguchwała Jędrzejów, Krosno i Nowa Sarzyna.

Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji wprowadziła zasadę, że regionalna pomoc publiczna w formie zwolnienia od podatku dochodowego dochodu uzyskanego z działalności określonej w decyzji o wsparciu może być udzielona – przy spełnieniu określonych w przepisach kryteriów – na inwestycję realizowaną na dowolnym terenie na obszarze Rzeczpospolitej. Wejście w życie tej ustawy spowodowało, że status specjalnej strefy ekonomicznej dla danego terenu w województwie małopolskim ma jedynie to znaczenie, że pomoc publiczna udzielana jest na inwestycję realizowaną na nim na podstawie decyzji o wsparciu wydawanej na 15 lat, w przeciwieństwie do 12 lat w wypadku inwestycji realizowanych na pozostałych terenach.

Większość terenów Krakowskiej SSE jest już zagospodarowana przez przedsiębiorców, którzy zrealizowali lub realizują inwestycje w oparciu o zezwolenia strefowe lub decyzje o wsparciu. Pozostały jednak jeszcze wolne tereny, które można kupić planując nowe przedsięwzięcie. Informację o nich można uzyskać kontaktując się z Krakowskim Parkiem Technologicznym.

Opublikowane: 2024-01-18

Ostatnia aktualizacja: 2024-01-18

Lista zmian

  • 2024-01-18Utworzenie aplikacji mapowej.